DesignDIY #1: Jak wykonać prosty nagłówek?

Pomyślałam sobie, że stworzenie na moim blogu serii "Design DIY" nie będzie niczym złym, ponieważ mam mało czasu aby wykonywać dla Was designy. Mam nadzieję, że seria tych postów ułatwi Wam funkcjonowanie w blogosferze, bo przecież ładny design przyciąga czytelnika! Na co czekać? Zaczynamy!
W dzisiejszym poradniku pokażę Wam jak wykonać nagłówek. Jest to chyba jedna z bardziej podstawowych rzeczy i pomyślałam, że może się przydać. Początkujący mogą się czegoś nauczyć, a Ci którzy już umieją wykonywać nagłówki może się zainspirują :).
Do wykonania nagłówka będziemy potrzebowali edytora. Ja najczęściej używam GIMP'a, którego pobierzecie TUTAJ.
Otwieracie GIMP'a. Musicie mieć okno z warstwami. Jak je otworzyć? Wciskamy zakładkę okna>dokowalne okna dialogowe>warstwy. W ten oto sposób je otworzymy.
Pierwsza czynność którą musimy wykonać to zrzut ekranu naszego bloga. Więc musimy wejść na naszą witrynę po czym wcisnąć na klawiaturze "Prt Sc SysRq". Przycisk ten znajduje się po prawej stronie naszej klawiatury w górnym rzędzie.

 Musimy wkleić nasz obraz. Najłatwiej zrobimy przyciskając równocześnie klawisze "Ctrl" i "V".

Musimy wybrać obszar naszego nagłówka. Mój jest mniej więcej nad kolumną z postami i kolumną boczną. Możecie też zrobić tak, aby był na szerokość całej strony. Używamy do tego narzędzia zaznaczenia.
I teraz po prostu zaznaczamy obszar przeciągając kursor.
Teraz przechodzimy do zakładki obraz>kadruj według zaznaczenia. 
Otrzymamy taki efekt:
Teraz "zalewamy" obraz białym kolorem. Robimy to przeciągając biały kwadracik na obraz.
Mając białe tło możemy kontynuować w gimpie nasze tworzenie. Oczywiście tło może być dowolnego koloru, takie jakie tylko chcecie ;). Ja jednak pokażę Wam teraz jak możecie ozdobić swój nagłówek w darmowym, internetowym programie picmonkey.com. Wydaje mi się, że będzie to łatwiejszy sposób dla początkujących, ponieważ są tam gotowe elementy które można dodać na bloga. 
Pierwsze co musimy wyeksportować nasz obraz.
Na picmonkey wciskamy ikonkę "Edit" i otwieramy nasze tło.
Teraz wszystko już zależy od Waszej kreatywności! Nie pokażę Wam wszystkich funkcji tego programu, ponieważ jest ich dosyć sporo, ale możecie sami eksperymentować! 
Jak dodać tekst? Klikacie ikonkę z literami, wybieracie czcionkę i przyciskacie "Add Text". Wyskoczy Wam okienko gdzie możecie zmieniać wielkość czcionki, jej kolor itp.
Dla urozmaicenia możecie dodawać też różne ozdoby- kilka z nich znajdziecie klikając na ikonkę z motylkiem. Ja przykładowo dodałam tutaj buźkę, ale sami przyznacie, że efekt nie jest zbyt satysfakcjonujący. 
Podkreślę, że pokazuję tutaj jak wykonać JEDEN Z PROSTSZYCH nagłówków. Nie oczekujcie, że od razu będziecie mistrzami w ich robieniu, bo pierwsze koty za płoty. Musicie próbować i rozwijać swoją wyobraźnię, a z czasem będzie Wam to wychodziło coraz lepiej! :)

Mam nadzieję, że poradnik był dla Was w miarę zrozumiały i w razie potrzeby z niego skorzystacie.

Podoba Wam się ten sposób wykonywania nagłówków? Będziecie robić podobny? A jakich programów Wy używacie do tworzenia swoich dzieł? Dajcie znać koniecznie w komentarzu! ;)13 komentarzy:

 1. Świetny post, na pewno wielu osobą się przyda :-) Ja swoje nagłówki zazwyczaj tworzę w photoshopie, ale gim też jest przydatnym programem do nabycia takowych umiejętności :-)

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo przydatny post, szczególnie dla osób, które zaczynają robić wyglądy bloga :)

  Mój blog~klik!

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo pomocny post :D Moja koleżanka właśnie dzięki niemu zrobiła ładny design :D Zapraszam do mnie może skomentujesz ? :D
  A to mój blog :http://life-andstylee.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 4. Ja tak samo robię swoje nagłówki haha :D
  Najlepszy sposób :3
  http://lovett-lov.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 5. O dziękuję bardzo, w końcu zrobię sama jakiś nagłówek! ;D Są naprawdę świetne i bardzo proste w wykonaniu :D


  malinkamojabajka.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 6. Mam taki prosty nagłówek na jednym blogu :) . Przydatny post , będę tu wpadać . Obserwuję i zapraszam do mnie : >KLIK<

  OdpowiedzUsuń
 7. Bardzo fajny post. Na pewno przyda się wielu osobom ;D

  rilseee.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 8. świetny pomysł na dodanie takiej instrukcji ;) na pewno wiele osób z niej skorzysta ;) http://creamshine.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 9. Pomocny post.
  Na pewno kiedyś z niego skorzystam.
  Pozdrawiam.
  nataa-natkaa.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 10. Baardzo fajny i przydatny post ;) Miło się czyta Twojego bloga :)
  zaobserwowałam i będzie mi bardzo miło jeśli także zaobserwujesz :)
  Thedesiree.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 11. Dzięki serdeczne ! Na pewno skorzystam z rad ;) :)
  http://ellle-ellle.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 12. Dzięki serdeczne ! Na pewno skorzystam z rad ;) :)
  http://ellle-ellle.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za wszystkie pozytywne komentarze! Dajecie mi motywację, żeby prowadzić bloga dalej. ♥
Weryfikacja obrazkowa wyłączona. :)