Fotografia, pisanie- jak i od czego zacząć? I #1

Czy w ostatnim czasie chciałeś zabrać się do odkrywania różnych sfer, które mogą Cię zainteresować? Tak? W takim razie dobrze trafiłeś. Dzisiaj pokażę Ci, oczywiście okiem amatora, jak rozpocząć swoją przygodę z fotografią i dziennikarstwem. Zdziwiony połączeniem? Może się ono wydawać nieco dziwne, ale uwierzcie mi, że mają ze sobą wiele wspólnego. W tym poście nie zdradzę od razu wszystkiego, ponieważ chciałabym wprowadzać to powoli, w kilku postach. Możemy więc to nazwać taką małą serią.

Fotografia to tak naprawdę temat rzeka. Sama nie wiedząc od czego zacząć, skupię się na najprostszych aspektach tej dziedziny.

Korpus aparatu, korpusem, ale jak dla mnie ważniejszy jest obiektyw. Ja mam dostęp do kilku, ale najczęściej używam stałki Nikkora 50mm f.1.8, pewnie wszystkim dobrze znanego. Korzystam z niego najczęściej ze względu na światło, które jest w nim akurat bardzo jasne. Dzięki temu głębia ostrości jest mała, co za tym idzie- zdjęcie ma bardziej rozmyte tło. Co ciekawe: jeśli stoimy bliżej fotografowanego obiektu, głębia ostrości staje się mniejsza, co za tym idzie, tło jest bardziej rozmyte. Więcej o głębi ostrości tutaj.
Kolejnym obiektywem jest Nikkor 18-55mm f.3.5-5.6. Muszę przyznać, że z niego korzystam rzadziej, najczęściej wtedy, kiedy potrzebny mi jest szeroki kąt do uchwycenia przykładowo jakiegoś krajobrazu.
Co jeszcze przyda nam się na początek? Pilocik wyzwalający migawkę aparatu oraz tulipany. Dzięki temu pierwszemu zapobiegniemy temu, żeby robiąc zdjęcia na statywie, przy długim czasie nie powstaną poruszenia. Przyda się też on do autoportretów czy zdjęć robionych "z wysokości". Tulipany służą do ochrony obiektywu przed słońcem i zapobiegają robieniu się odblasków.
Co do pisania... Wydaje się, że nie, ale mimo wszystko ma duży związek z fotografią. Szczególnie dziennikarstwo. Jego elementem jest także fotografowanie otaczających nas źródeł informacji. Dziś krótko i na temat, gdzie możecie publikować swoje teksty. 
Youngface.tv, to portal, na którym może działać Wasza szkoła. Ogólnie rzecz biorąc chodzi tu o publikowanie różnych materiałów tj. artykuły, fotorelacje, filmy. Jest to swego rodzaju rywalizacja między szkołami, które zdobywają punkty. Nasze artykuły mogą być tam w pewien sposób wyróżniane, więc to dodatkowa satysfakcja. Jeżeli chcecie zobaczyć mój profil, klikajcie tutaj!
Kolejnym portalem, który poznałam stosunkowo niedawno jest coolhunters.pl. Polega mniej więcej na tym samym, tyle, że dodajemy tam artykuły jako osoba prywatna.
Oczywiście nie będę wspominała tu o formie, jaką może być sam autorski blog, bo tego przecież pewnie każdy się domyśla.

Dajcie znać czy spodobał Wam się post i czy zajrzycie tu po kolejną dawkę inspiracji!

W następnym poście z tej serii trochę o fotografii macro oraz programach do obróbki zdjęć, ale nie tylko. Dowiecie się także jak znaleźć ciekawy pomysł na artykuł. 

7 komentarzy:

 1. Bardzo ciekawe porady. :) Na pewno komuś się przydadzą.

  OdpowiedzUsuń
 2. Ciekawy post :)


  rilseee.blogpsot.com

  OdpowiedzUsuń
 3. Świetne porady! Ja bardzo chciałabym kupić sobie aparat, lustrzankę, ale jeszcze niestety muszę na to poczekać! Chciałabym zainwestować całą sobą w bloga, bo przekonałam się, że on jest dla mnie wszystkim ♥
  http://iam-wiki.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo dobre porady! :) Dzięki nim właśnie każdy bloger, będzie mógł blogować z głową i stałą falę przypływających czytelników :)
  Mój blog-klik
  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Akurat szukałem porad, które z powodzeniem znalazłem właśnie tutaj. Dziękuje!

  najlepsze hacki do gier online
  Blog lifestyle, moda, zdrowie, trening, seks i związki

  OdpowiedzUsuń
 6. Ja od dłuższego czasu zbieram się do kupna nowego aparatu i obiektywów, Twoje obiektywy wydają się być dobrą opcją! :)

  http://ab-photographs.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za wszystkie pozytywne komentarze! Dajecie mi motywację, żeby prowadzić bloga dalej. ♥
Weryfikacja obrazkowa wyłączona. :)